Diecezja sosnowiecka – jedna z 3 diecezji w metropolii częstochowskiej w Polsce, ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Największe wydarzenie w historii diecezji to wizyta papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu. Diec. sosnowiecka graniczy z archidiecezją katowicką, archidiecezją częstochowską i archidiecezją krakowską.


Terytorium: ok. 2000 km²
Liczba ludności zamieszkująca teren diecezji: 668 000
Liczba katolików: 588 900
Liczba parafii: 162
Liczba księży diecezjalnych: 408 i dwóch biskupów
Liczba księży zakonnych: 48
Siostry zakonne: 122


 

Dyspensa na piątekKsiądz Bp Grzegorz Kaszak, działając na podstawie kanonu 87 §1 KPK, udziela wiernym Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 27 maja 2016 r., przypadający w oktawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

List na Niedzielę SeminaryjnąList Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej na niedzielę seminaryjną - 8 maja 2016 roku.

Zaproszenie do ŁagiewnikZaproszenie na Diecezjalną Pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Zaproszenie do odmawiania KoronkiUmiłowani Diecezjanie!

W 1935 r. Pan Jezus podyktował naszej rodaczce św. siostrze Faustynie treść modlitwy, którą znamy jako Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Przekazał jej też obietnice związane z ufnym i wytrwałym jej odmawianiem. Przez nią uprosisz wszystko, jeżeli to, o co prosisz, będzie zgodne z wolą moją (Dz. 1731) — powiedział Chrystus.

Biskup zaprasza Młodych do SosnowcaBp Grzegorz Kaszak zaprasza na Diecezjalny Dzień Młodych w sobotę, 19 marca. Niech stanie się on ważnym momentem w przeżywaniu Roku Miłosierdzia oraz przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie! Początek o g. 10 w kościele Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.

Komunikat Biskupa SosnowieckiegoUmiłowani Diecezjanie!

„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” (Dante Alighieri). Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób spieszą z pomocą potrzebującym. Szczególnie wdzięczny jestem tym, którzy w ubiegłym roku przekazali 1% swojego podatku dochodowego na rzecz sosnowieckiej Caritas. Chcę, abyście wiedzieli, w jaki sposób zostały zagospodarowane Wasze pieniądze.