- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1183
O tym, o czym należy pamiętać przypominają nowe elementy dekoracji na te dni: baner z peregrynującą figurą Matki Bożej Fatimskiej i obraz Miłosierdzia Bożego z czerwonymi i białymi promieniami (Krew i Woda). A wszystko zdobią piękne bukiety wewnątrz i bratki przed kościołem.
- Szczegóły
- ks. Jarosław Kwiecień
- Odsłony: 2049
Temperatury bliskie zera, w nocy przymrozki, śnieg padający kilka godzin – tym przywitał nas poświąteczny tydzień. Widocznie Zima jeszcze nie chce odpoczywać. Dobrze, że według prognoz pod koniec tygodnia ma się znów ocieplać. Byle do Wiosny. Takiej prawdziwej...
- Szczegóły
- ks. Jarosław Kwiecień
- Odsłony: 3781
Tegoroczna dekoracja Grobu Pańskiego w naszej parafii.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1881
Ołtarz Wystawienia czyli Ciemnica AD. 2017 w naszej parafii.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1293
Choć wiosna w górach jeszcze zagląda nieśmiało, a tatrzańskie granie pełne są śniegu, choć trawa jeszcze szara i zeschnięta, pamiętająca ubiegły rok, to są takie miejsca, gdzie jest kolorowo. Nawet bajecznie kolorowo. Oczywiście dominuje kolor Wielkiego Postu, czyli fioletowy. A wszystko dzięki krokusom, które szczególnie upodobały sobie Polanę Chochołowską.
- Szczegóły
- kjk / GB
- Odsłony: 1475
Stęsknieni ciepła, kolorów i kwiatów, szukamy pierwszych oznak wiosny. I oto spod szarości zeschniętych, jesiennych liści i uśpionej ziemi pojawiają się pierwsze małe kwiaty. Przed Domem Parafialnym i na zboczu Gołębińca spotkać można śnieżyczki (białe), przylaszczki (niebieskie, okrągłe płatki) i krokusy zwane szafranami (fioletowe), które rosną m.in. przed plebanią. Na krzewach są już też napęczniałe, zielone pąki. Zatem wiosna tuż, tuż…
- Szczegóły
- ks. Dawid Kuczek / kjk
- Odsłony: 1617
Niedługo rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Stosunkowo niedaleko, w Beskidach, zima jednak jeszcze w pełni...
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1935
Wiosna coraz bliżej. Świadczą o tym bukiety kwiatów, jakie od kilku dni pojawiły się w kościele. Jeden z nich wykonany jest z papieru przez p. Teresę Kidawa (kwiaty jak prawdziwe!). Drugi bukiet pod ambonką to kwiaty prawdziwe.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1465
Niespodziankę nam zrobiła Matka Boża Gromniczna. W nocy drzewa i ulice 2 lutego przykrył obfity śnieg. Znów wyruszyć musiały na drogi pługi i piaskarki. I choć biały puch jest nietrwały, ponieważ temperatura w dzień dodatnia i szybko będzie topniał, warto go sobie utrwalić na zdjęciach.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1579
-Nasza szopka i świąteczne dekoracje Anno Domini 2016.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1036
Wszystko przychodzi o odpowiedniej godzinie. Jeśli ktoś potrafi czekać. Wtedy będzie to prawdziwe Boże Narodzenie. A na razie jest Adwent i adwentowy wieniec. Obok ołtarza stanęła dodatkowa świeca z niebieską wstążką - symbol Maryi. Jest też już roratnia plansza.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1319
"Przypłynęła chmura sina. Od północy wiatr zacina. Kot wyjść z domu nie ma chęci. Coś się tam na dworze święci!" - tak pisał Cz. Janczarski w wierszu o zimie. Ta przybyła już do nas. 28 listopada śnieg pokrył drzewa i trawniki. Na razie zatem zapominamy o słonecznym cieple...
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1290
Kościół, jak zwykle, przybrał specjalny wygląd na dzień Wszystkich Świętych i oktawę. Dzięki pani Basi z mężem JAROSŁAWEM pojawiły się jesienne liście, chryzantemy, znicze i oczywiście figura Zmartwychwstałego przypominająca, że jesteśmy powołani do Wieczności…
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1699
Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec niesiono do poświęcenia do świątyni.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1619
Przy różnych okazjach w roku święci się w kościołach kwiaty, zioła i zboża, ale najbardziej popularna jest Matka Boska Zielna - 15 sierpnia. Nie tylko dlatego, że w tym czasie kwitną prawie wszystkie zioła, lecz także przez nawiązanie do tego święta maryjnego. Już wczesne chrześcijaństwo znało legendę o tym, że Syn Boży wziął swoją Matkę do nieba, a apostołowie, otworzywszy grób, znaleźli w nim tylko róże. A tak jest u nas w kościele, dzięki dekoracji pani Basi.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1262
Bardzo dziękuję pani Teresie Kidawa za posadzenie nowych kwiatów - pelargonii - na placu przed kościołem. Przed Domem Parafialnym kwitną natomiast już rośliny bardziej cieniolubne - niecierpki.
- Szczegóły
- Przemysław Wojnar / kjk
- Odsłony: 1603
Grzyby można znaleźć wszędzie. Nawet na wiosnę i w imiejscu tak nietypowym, jak podjazd pod Dom Parafialny. A w dodatku są to tak rzadkie grzyby, jak smardze. Inne nazwy to smorz czy zmarszcz.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1253
Wiosna to szczególna pora roku. Wszystko po zimowym uśpieniu budzi się do życia na nowo. Szczególnie widać to w sadzie. Trawa osłabiona zimowym mrozem znów nabiera intensywnych kolorów. Na drzewach pojawiają się zgonione przez jesienny wiatr liście, a gdy liście zadomowią się już na dobre, obok nich, a nawet przed nimi, wyrastają małe pąki kwiatów. Te z kolei dojrzewają wraz ze słońcem. Kiedy intensywnie przygrzewa, pąki rozchylają się i pięknieją.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1587
Prezentujemy dekoracje Grobu Pańskiego w kościołach naszego dekanatu.
- Szczegóły
- Przemysław Wojnar
- Odsłony: 1490
Przed kościołem w skrzynkach zakwitły bratki. To jedne z pierwszych kwiatków, które wytrzymują wiosenną, zmienną aurę. "Bóg zapłać" za to dzieło paniom Barbarze Wojnar i Teresie Kidawa.
- Szczegóły
- kjk
- Odsłony: 1427
Miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu od końca liturgii Wieczerzy Pańskiej do początku liturgii Męki Pańskiej, w Polsce powszechnie nazywane „ciemnicą”, to tzw. „ołtarz wystawienia”, miejsce adoracji i dziękczynienia Bogu za dar ustanowienia Eucharystii.